Vi hade en grupp Tyska blivande förskollärare här på besök

Nu i oktober 2014 kom en grupp tyska blivande förskollä

Vi fick besök av blivande tyska förskollärare från Hamburg i oktober 2014

Vi fick besök av blivande tyska förskollärare från Hamburg i oktober 2014

rare från Hamburg på besök på Gamla stans förskola AB. Det var intressant och spännande att berätta för dem om förskolan och hur det fungerar i Sverige. Det var också intressant att jämföra våra länder. De blev väldigt intresserade när de hörde om underskottet av förskollärare i Stockholm. De stannade i tre timmar för massor av intressanta frågor! Det var givande och roligt! Det ingår i den tyska förskollärarutbildningen att besöka ett annat europeiskt land, något för den svenska förskollärarutbildningen att ta efter?

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.